Kukkuvad nafta hinnad ja masendav olukord aktsiaturul 2016. aasta alguses ei ole kedagi külmaks jätnud. Harvardi majandusprofessori Kenneth Rogoffi sõnul on aga Hiina majanduse aeglustumist selles valguses alahinnatud.
“Muret tekitab see, et kõik ütlevad Hiinas, et kõik saab korda, kuid see pole nii lihtne.”
Hiina üheks suureks probleemiks on tema sõnul läbipaistmatus ja üha kasvav võlg.
“Märgid, et toorainete hinnad, näiteks
nafta hind, mis kaupleb viimase 12 aasta madalaimal tasemel, võib olla tõsine test maailma suuruselt teise majanduse tegeliku olukorra mõõtmiseks,” sõnas Rogoff.
“Mingis mõttes näitavad madalad toorainete hinnad sama palju majanduse kohta kui teised ametlikud numbrid.”
Endise
IMFi ökonomisti sõnul ei ole Hiina majandus nii sünge, kui see tegelikult paistab, kuna riigil on palju reserve ning nad on valmis minema palju kaugemale oma meetmetega kui paljud teised riigid seda teeksid.
Teine riik, mis kannatab naftahindade languse all, on
Saudi-Araabia. Riik otsustas oma 2016. aasta eelarvet käroda ning võib mõned riigi omandis oleva Saudi Aramco varadest maha müüa.
“Tavaliselt on nad väga kannatlikud, kuid praegu on neil keeruline seis,” märkis Rogoff. “Ma arvan, et see on üks faktoritest, miks nad nii kiiresti naftat pumpavad.”
Ületootmine ja väljavaated, et nafta hind võib langeda ka alla 30 dollari barreli eest, on naftariikide olukorra muutnud keeruliseks;
USA ei ole siinkohal erand.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.